Dizainerė Ugnė Martinaitytė: mes visi esame skirtingi ir keisti

 2014-02-24 15:51 Gabrielė Vaitkutė | Alfa.lt
Ugnė Martinaitytė
(Asmeninio albumo nuotr.)
 

Jauna dizainerė Ugnė Martinaitytė – viena iš keturių gruodį vykusio konkurso „Injekcija“ laimėtojų, kurie turės progą savo kolekciją pristatyti kovo mėnesį vyksiančioje „Mados infekcijoje“. Kaip sekasi ruoštis kolekcijai, kuo mada susijusi su religija ir kam kuria ar, atvirkščiai, nekuria Ugnė – trumpame pokalbyje.

„Mados infekcija“ jau ant nosies. Kaip sekasi jai ruoštis?

Atsakysiu trumpai – gerai! Papasakoti kolekcijos kūrybos procesą tikriausiai ilgai užtruktų, bet galiu pasakyti, kad tai yra labai įdomus ir daug iššūkių turintis darbas.

Šis festivalis ne vienam jaunam kūrėjui yra kaip tramplinas į platesnius Lietuvos mados pasaulio vandenis, tik, deja, ne visi, išnaudoja pasitaikiusią progą ir po festivalio kai kurie vardai greit būna užmiršti. Ar pati jau galvoji, kas bus po „Mados infekcijos“, kaip ketini tęsti savo kūrybinę veiklą, ar šiuo metu galvoje – tik pasiruošimas pačiam pristatymui?

Šiais metais užbaigsiu bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje ir ruošiuosi „Mados Infekcijai“, tad tai yra etapas, kuriam pasibaigus neišvengiamai susidursiu su pokyčiais. Turiu daug planų, ką norėčiau nuveikti sekančiame etape, bet šiuo metu stengiuosi visą dėmesį sutelkti į kolekciją.

Kaip mada atsirado tavo gyvenime? Kada ir kodėl pradėjai kurti drabužius?

Mada mano gyvenime atsirado labai seniai, kai dar klasės draugai atminimų sąsiuvinius pildydavo, o aš karpydavau mamos mados ir stiliaus žurnalus ir pildydavau savo „stiliaus“ sąsiuvinį. Vėliau pradėjau domėtis įvairiomis audinių dažymo technikomis, ėmiau kurti kolekcijas, dalyvauti įvairiuose mados konkursuose.

Kaip pati apibūdintum savo kūrybos kryptį ir filosofiją?

Mes visi esame skirtingi, galbūt, net pavadinčiau, keisti, tad kuriu drabužius, kurie pabrėžia mūsų skirtumus ir leidžia jaustis patogiai būnant kitokiu.

„Injekcijos“, kurią laimėjai, tema buvo susijusi su religija ir savo darbuose sujungei dvasinį ir materialų pasaulį. Joje, kaip pati sakei, krikščionybė tampa kosmosu, o Jėzus – kosmonautu. Ar pačiai yra svarbi religija ir kaip, tavo nuomone, ji yra susijusi su mada?

Manau, svarbu yra kažkuo tikėti, ir turbūt tikėti yra geriau, nei netikėti. Mada man yra būdas papasakoti savo istoriją arba kalbėti apie tai, kas man aktualu. Mada ir religija turi skirtingų sąsajų ir daug bendro kostiumo istorijoje, ji glaudžiai susijusi su religine simbolika ar kostiumo dėvėjimo taisyklėmis. Nors dabar šios dvi sritys viena kitai nedaro didelės įtakos, tačiau religijos tema madoje yra aktuali, o jos vaizdavimas gali būti nuo labai sakralios ir tyros iki neigiamo atspindžio turinčios, kultinės religijos.

Kaip atrodo tavo kuriamas herojus – Jėzus kosmonautas? Ką veikia, kaip gyvena, ko klausosi ar kur eina žmogus, kuriam kuri drabužius?

Negaliu pateikti vienareikšmio atsakymo, kad tai – originalus miesto žmogus, norintis išsiskirti iš pilkos masės, nes nebūtų tiesa. Manau, kad net nežinau, koks tai žmogus, nes jis nebūtinai veiklus ar kosmopolitiškas. Nekuriu drabužių galvodama apie konkrečią subkultūrą ar veiklos sritį. Mano herojus negalvoja, kaip atrodo, jis galvoja, kaip jaučiasi taip atrodydamas.

Jaunų kūrėjų pristatymuose neretai dažniau išvysi labiau avangardines, konceptualias nei nešiojamas kolekcijas. Ar pati kurdama labiau galvoji apie idėją, ar vis dėlto ir apie tai, kad drabužius galėtum parduoti? Kaip manai, ko reikia ir kokia turi būti kolekcija, kad ji būtų komerciškai sėkminga?

Manau, kad yra labai svarbu atskleisti idėją. Jei visuomet galvosi, kaip parduoti, gali baigtis tuo, kad pradėsi siūti tai, ką parduoda kiekviena parduotuvė ir ko jau niekam nebereikia. Turbūt tam, kad būtum sėkmingas, reikia mokėti suderinti savo ir rinkos poreikius. O net siuvant ir patį ekstravagantiškiausią drabužį, niekada nežinai – galbūt tai bus pirmasis drabužis, kurį norės nusipirkti.

 

Skaitykite daugiau: Dizainerė Ugnė Martinaitytė: mes visi esame skirtingi ir keisti | Alfa.lt http://alfa.lt/straipsnis/15607688/dizainere-ugne-martinaityte-mes-visi-esame-skirtingi-ir-keisti#.UwtU4eOSxpt#ixzz2uFXkndTN